27 Nisan 2008

havadan...


..
sizi takip etmesi için izin verin fırtınalı bulutlar,
yeryüzündeki herkesin.
yağmurla gel
yüzümde gülümseme var
yolun aşağısına yürüyeceğim,
mutlu bir nakaratla..
sadece yağmurda şarkılar söyleyerek
yağmurda dans ederek
yine mutluyum
yağmurda şarkı söylüyor ve dans ediyorum
dans ediyor ve şarkı söylüyorum...Bu akşamüstü hazır yağmur çiseliyorken, nisan yağmurundan da sebeplenirim düşüncesiyle 'aşağıya inip balık almalı' dedim kendime...Bu cevval tutumumdaki en büyük etken, bütün öğleden sonramı okumaya adadığım kitap oldu esasında. Yazarın kitabında fazla sık kullandığı ifadesiyle, kadim İstanbul'un kadim ilçelerinden biri anlatılıyordu kitapta. Kitabı bitirdiğimde içinde adı geçen ve ezbere bildiğim bütün sokakları dolaşmak isteğiyle yanıp tutuşur hale gelmiştim.Koskoca nisanın gelip geçtiğini ama, şöyle bir gönlümce ıslanamadığımı da hatırlayınca çaresiz, attım kendimi sokaklara..Attım atmasına da, amma soğukmuş dışarda hava.
Hayır utanmasam eve eldiven, kaşkol almaya dönecektim nerdeyse..Neyse ki özlediğim sokaklarda yürümek unutturdu soğuğu bana..Bu günler sitte-i sevr dedikleri ve altı gün süren soğukların zamanıymış galiba. Bildiğimden değil, bugün okuduğum kitapta 21 nisandan itibaren başlayan öküz fırtınasından söz ediliyordu.
Azıcık araştırayım dedim şu pek otantik ismin anlamını ama, 'öküzü ayırır eşinden' diyor guugıl başka da bi şey demiyor ..Soğuk nedeniyle hayvancıkların dışarı çıkarılmadıklarını anladım anlamasına da, ayrılma nedenlerini anlayamadım bi türlü. Neyse bir de yeri gelmişken 'korkma zemherinin kışından, kork aprilin beşinden' deyimine (deyimdir herhalde) rastladım orda burda.Babamın tüm gayretlerine rağmen eski takvim-yeni takvim hadisesini bir türlü öğrenemediğim için sözü edilen 21 nisanın, hangi takvimin 21 nisanı olduğunu bilemedim. Ortalık cahilliğimden hepten yıkılmasın diye laf karıştırmaya çalışıyorum ama yine de adı geçen iki nisan soğunun da aynı soğuklar olduğundan şüphelendiğimden itiraf etmeliyim.
Her neyse çarşıya indiğimde soğuk kesilmişti ya da, artık nevalemi düşünmeye başladığımdan her şeyi unutmuştum. Ne yazık ki balıkçılar beni beklemeyip kepenklerini kapatmışlardı. (O mağazaya hiç girmese miydim yoksa?)
Yaptığım güzel yürüyüşü ve çiseleyen yağmurda hafiften ıslandığımı
saymazsam günün sonunda ellerim boş döndüm eve.
Olsun..yine de kendime evde ne varsa ziyafeti çektim ve her zamanki gibi uzmanları dinlemeyip,
yemek yerken büyük bir keyifle film izledim.
Hangi filmi mi izledim? Singing in the rain'i elbette..

not:fotoğrafların
hepsini bugünkü yürüyüşte çektim. Hepsinin ne kadar kötü olduğunu da biliyorum , ama biz bizeyiz şurada..idare ediverin olur mu?


6 yorum:

Keny@lı dedi ki...

Günaydın arkadaşım.
Çektiğin resimlerden nereleri dolaştığını anımsayamadım ama istanbulun buram buram tarih kokusunu aldım. Bazen ben de yağmurda sahilde yürümesini seviyorum.Kendinle sohbet ii oluyor.
Sana ii pazarlar ve mutluluklar.

lodoscu dedi ki...

Benden de sana -biraz geç olsa da- kocaman bir günaydın Keny@lı. Pembe bina bizim lisenin bir bölümü:)Yol da okul yolum.Yolda görebildiğim bir kaç kare var burada..
Doğuştan arızalı makineme servis bulunca daha güzel fotoğraflar çekeceğimi umuyorum.

Sana da iyi pazarlar, mutlu günler arkadaşım.

ateşinsesi dedi ki...

küpeli şiir

tak kulağına şu mayıs yelini
kurşuni bir sabahın bukağısı gibi
kaplarken gülüşün çehreni
sürgün vermiş kiraz çiçeği olur ellerin
birleşince halkın geleceği için

t.kurt

:)emeğin ve dayanışmanın günü şimdiden kutlu olsun

lodoscu dedi ki...

Ne güzel Mayısta ilk günden itibaren kutlanacak bi dolu gün var..
Bir de diyorum..şu bahar gülse yüzümüze.

Evet tabii..emeğin, dayanışmanın ve baharın bayramı kutlu olsun hepimize.

Adsız dedi ki...

gez bakalım..
fotoğrafların kalitesine bakmak yerine, nereleri gördüğünü görmek güzeldi bizim için. nelere dikkat ettiğini izlemek..
keyifle yaşamak ve tadını çıkarmak ve flört etmek hayatla, en güzeli bu bence de.
sevgilerimle,baharın çiçekleriyle.
SF

lodoscu dedi ki...

Şimdi...bu yorumun hemen altına bir sürü mayıs çiçeği, bir kaç kelebek ve de en uğurlu olanından böcek resimleri çizdim sana...ben görüyorum onları ve senin de gördüğünü biliyorum:)

Sevgilerimle arkadaşım.