02 Aralık 2009

yedisinde neyse:)

..Gerçek neyse odur, gerçeklik ise senin ondan ne anladığın..
Bilgi bir teori, bilmek ise deneyim..(Bir bilgenin sözlerinden alıntı)
Ben küçükken bana ne olmak istediğimi soran olmadı. Oysa sorsalardı onlara iki cevap hazırlamıştım; biri öğretmen olmaktı cevabımın..diğer cevabımsa biraz gizliydi, öyle herkese söylenmeyecekti. Kime söyleyebileceğimi bilmiyordum ama görürsem onu, ona söyleyebileceğimi bilecektim.
Ben küçükken bilge nine:) olmak isterdim. Evet, bir bilge nine olacaktım büyüyünce! Hep dünyaya neden geldiğimi(zi) bilmek..sonra da bildiğimi çocuklara anlatmak istedim. Bilge olma hayalimden vazgeçeli çok oldu ama, şu bilme isteğim hiç dinmedi benim. Şüphesiz dinmeyecek de. Meselâ sizin hiç imkânsızı istediğinizi düşündüğünüz oldu mu? Şu an size bunu bilmek istediğimi söyleyebilirim:)

Hayat sonsuz güzellikte seçeneklerle bezenmiş. Yazık ki o seçeneklerin hepsiciği birden..ve herbirimize sunulmuyor. Ama....hepimize her şeye rağmen ve dünyalara bedel iki armağan sunulmuş ki burada sevmek ve bilmekten söz ediyorum elbette. Önce sevmek mi gelir bilmek mi? doğrusu sıralamadan çok emin değilim. Önce hangisi varsa içeride, o gelir o halde önce. Sanırım sevmeyi istedikçe seviyoruz. Ve bilmekse sevmeyi, ister istemez izliyor. Ya da şimdilik bana öyle geliyor.....
..
Buraya kadar herşey hoş, herşey güzel..her birşeyi çözmüşüm:) Ama dediğim gibi, buraya kadar..ötesine geçemeyince..buraya kadar. Of Allah'ım bilecek daha ne çok şey var!!
Biliyorum gizliden gizliye seviyorsun Hayatı..ama ah..onunla kavga etmeyi bir bıraksan..O zaman onun seni nasıl..Onun seni ne çok sevdiğini bileceksin.    bu şahane fotoğraf e-posta ile geldi..

11 yorum:

Adsız dedi ki...

lodoscum, ben de büyüyünce sanatçı olacağım:))
bilgiyi sevmeye ne zaman başladım bilmiyorum ama bu önce kitap okumayla başlıyor sanırım. şimdi kendimi durduramıyorum, tuvalette bile okuyorum. bilmediğim bir şeyle karşılaştığımda meraktan çatlıyorum öğreninceye kadar.
bir doktora görünmeli miyim acaba?
sevgilerimle,
SF

LODOSCU dedi ki...

Bilgiyi sevmeye sonradan değil, ana karnında başladın.
Boşuna gitme sakın doktora..
Okumak öyle böyle değil, tedavisi imkansız ve ne yazık ki okuyup, öğrendikçe daha çok artan bir hastalık..Zaten doğuştan olunca en iyisi onunla yaşamayı öğrenmek olmaz mıdır ki:)

Hem ben biliyorum senin sanatçı olacağını ki:))

Sevgilerimle canım.

hasretsenfonileri, dedi ki...

hüner o ayrı yazdığın iki kelimeyi birleştirmekte sevgili Lodoscum.. Yani "sevmeyi bilmek" de .. Yani bütün sır bu birleşimde!!
Tanrı bile sevmesini bilene veriyor istediklerini.
Sevmek çok geniş bir yelpaze.. ilmi sevmekten tut... vatanı, aileni, çocuğunu, bir karşı cinsi, sanatı,allahı, bilimi sevmeye kadar halka uzar gider.. Eğer yüreği güzel bir insansa kişi senin gibi, yani sevmeyi biliyorsa.. zaten bilmeyi biliyor demektir!!!

Oğlum 4 yaşındayken " büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diye o meşhur manyak soru sorulduğunda
"sihirbaz" derdi.. "neden?" diye sormaya cesaret eden olmamıştı.. :)

hasretsenfonileri, dedi ki...

felsefeciye selam söyle ilk rastladığımda saçını başını yolabilirim.. :)

LODOSCU dedi ki...

Her insan sihirbazlık potansiyeli olan bir varlık değil mi gerçekte? Doğrusu "sihirbaz" verilebilecek en müthiş cevapmış...

Umarım sevmeyi gerçekten biliyorumdur hocam. Çünkü bence "dünyada sevmekten başkası yalan"
Bilmeyi bilmekle, sevmeyi bilmeyi ne güzel bağdaştırmışsınız. Çünkü siz çok güzel bir insansınız. Ama ah diyorum kendi adıma, keşke! Keşke bilebilsem bilmeyi de.
Kovanın dolu olması için bana bir çift göz yetmiyor Hocam..Sanırım bir üçüncü göze ihtiyacım var:)
..
Sizinle böyle sohbetlere bayılıyorum. Vicahen sohbet..ne tatlı olacak kimbilir.
..

Öğretmenin vurduğu yerde gül bitermiş..ha siz saçını yolarsınız, o da aynı.

Elçiye zeval olmazdı değil mi:)

Adsız dedi ki...

:)) sizi seviyorum :))
lodoscum hocama selam söyle:)
ben sayfasına gizli gizli giriyorum aslında. ama zile basıp kaçmıyorum sadece.
sevgilerimle:))
SF

LODOSCU dedi ki...

Bas zile bence..düşünen yüreğini, tatlı dilini, güzel yüzünü özletme bas zile.

Biz de seni seviyoruz arkadaş:))
Gönül dolusu sevgiyle.

hasretsenfonileri, dedi ki...

yok ööle zilli zilsiz sohbetler!!!! bensiz!
insan bi haber verir.. :)

Her ikiniz de bir tesadüf sonucu sayfası ile tanıştığım, sohbetlerine doyamadığım, kişiliklerine hayran olduğum insanlarsınız sevgili lodoscum ve felsefecim..
Ne hoş bir dost harmanı bu!
gecenin bi vakti!!!

LODOSCU dedi ki...

sabah şu dost mesajını gördüm ya..
günden daha ne ister insan:)

Ecehan dedi ki...

Fotoğraf hakikaten şahaneydi.
Yazdığın konuya gelince; imkansız diye bir kavramı yaratan biziz. Kendi beynimize hoyratça kazıdığımız bu kavramla kavga ede ede geçirilen ömürler de ziyandır bana kalırsa. Ama az ziyanla ömür tamamlamak gerçek bilgeliktir herhalde.
Sevgiler.

LODOSCU dedi ki...

Yorum da şahane bence.
İmkansızın imkansızlığı...Olabilirliği yönünde deneyimler yaşamama rağmen inanç oluşturamıyorum ona.
Şüphe bazı durumlarda hızını kesiyor insanın. Yine de umutvar olmak gerek diyorum ve kendi adıma kendimden umut kesmiyorum. Denge kurulabilirse eğer açık kapatılır belki.

Sevgiler.